Co je to alergie na latexové rukavice?

K alergii na latexové rukavice dochází, když má jedinec alergickou reakci v důsledku kontaktu s bílkovinami přítomnými v latexových rukavicích (latexový protein). Zatímco údaje jsou neprůkazné; některé studie naznačují, že až 6 % populace může trpět alergií na latex nebo přecitlivělostí. Tyto údaje se zvyšují s expozicí a jsou obzvláště běžné například u lidí s vrozenou vadou.

Alergie na latexové rukavice, na rozdíl od kontaktní dermatitidy (podráždění) nebo typu IV (opožděná přecitlivělost), se často označuje jako alergie typu I a znamená okamžitou reakci po vystavení latexu. Reakce je pravděpodobnější v důsledku vystavení latexovým výrobkům, jako jsou kondomy, latexové rukavice nebo balónky, spíše než v pevných předmětech obsahujících latex, jako jsou pneumatiky pro automobily. Ačkoli většina reakcí nastává v důsledku přímého kontaktu s latexovými předměty, vystavení může nastat také vdechováním pudru obsahujícího latexový protein.

alergie na latex jednorázové rukavice

Příznaky alergií na latex se liší od člověka k člověku a mohou zahrnovat mírné reakce, jako jsou lokalizované kopřivky nebo vyrážky, vyvýšené a svědivé hrbolky na kůži a příznaky podobné nachlazení podobné senné rýmě. U závažnějších reakcí se u pacientů může objevit sípání a astma, otoky úst, potíže s dýcháním a v nejhorších případech anafylaktický šok.

Jelikož opakované vystavení může zvýšit pravděpodobnost, že se u osoby vyvine alergie na latex, může to být běžnější u nemocničních pracovníků, zdravotnických a laboratorních pracovníků a pracovníků v gumárenském průmyslu. Z tohoto důvodu HSE doporučuje, pokud možno nepoužívat latexové rukavice. Tam, kde jsou preferovány latexové rukavice, by měly být použity druhy s nízkým obsahem bílkovin (latexového proteinu) a bez pudru.

V naší nabídce naleznete latexové rukavice, keré mají obsah latexových proteinů menší než 50 μg/dm2

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení