Jak na dezinfekci nástrojů v práci i v domácnosti?

V posledních měsících jsme si na dezinfikování veškerých materiálů celkem zvykli. Poradíme Vám, jak provádět takovou dezinfekci co nejúčinněji, a jaké prostředky k tomu použít? Přečtěte si náš článek, jak správně vydezinfikovat nástroje v domácnosti i na pracovišti, a jak si poradit v případě, že doma žádný takový prostředek zrovna nemáte.

 

Čistota je důležitá ve zdravotnictví i doma

Dezinfekci má možná nejeden z nás spjatou s nepříjemným odérem, který můžeme uctít hned při vstupu do veřejných prostor, kde se pohybuje velké množství lidí. Význam má ale dezinfekce i v domácnosti. Vytvářet ale úplně sterilní prostředí u sebe doma není podle imunologů v pořádku. Setkávat se s viry a bakteriemi a tvořit si proti nim obranu je nezbytně nutné. I tak je ale někdy právě i v domácnosti zapotřebí vědět, jakým způsobem nástroje a povrchy vydezinfikovat.

 

Dezinfekce v domácnosti

Dezinfekce v domácnosti bývá běžnou součástí většího úklidu. Jak již bylo řečeno, neměli bychom žít v úplně sterilním prostředí, intenzivní dezinfekce by ale měla probíhat v případě, že je některý ze členů domácnosti nemocný.

Na povrchu různých materiálů totiž bakterie a viry přežívají mnohem déle než ve vzduchu. Dezinfekci v domácím prostředí je vhodné využívat dezinfekční sprej – jeho použití je snadné a rychlé. Existují speciální dezinfekce na různé předměty – na kosmetické štětce, na sanitu nebo na kuchyňské náčiní.

domácí dezinfekce nástrojů 

Dezinfekce na pracovišti 

Nejen v nemocnicích se hojně využívá dezinfekce nástrojů a metoda sterilizace. V mnoha oblastech se využívají k provedení služby takové předměty, které je třeba z hlediska bezpečnosti vždy připravit pro použití před dalším pacientem nebo klientem. Bývají to zejména skalpely, pinzety, nůžky, peány, chirurgické kleště, jehelce a mnoho dalších.

Jedná se například o pomůcky v kadeřnictví či holičství. Pomůcky je před opětovným použitím vždy nutné držet v dokonalé čistotě. Pozor na jednu věc! Dezinfekce nikdy nezaručí dokonalou ochranu od virů a bakterií jako sterilizace, která se provádí ve sterilizátoru. Je to ale vždy důležitá součást přípravy pracovního nástroje před zákrokem či pracovním výkonem.

 

Když dojde dezinfekce – co dělat?

Pokud potřebujete vydezinfikovat jakýkoliv povrch, ale zrovna po ruce nemáte tolik potřebný dezinfekční přípravek, nevěšte hlavu. Choroboplodné zárodky hravě odstraníte s použitím obyčejného octa. V poměru 1:1 ho můžete ředit s vodou, a vytvořit si tak netoxickou a levnou dezinfekci. Další variantou, jak vyrobit dezinfekci doma, je namíchání minimálně 60% alkoholu s peroxidem vodíku a tea tree olejem. Výslednou tekutinu přelijete do nádoby s rozprašovačem, její použití je pak i velice praktické a snadné.