Latexové vs. nitrilové vs. vinylové rukavice

Jednorázové rukavice jsou k dispozici v přírodních nebo syntetických variantách, včetně latexu, nitrilu a vinylu. Každý z těchto materiálů nabízí uživatelům různé výhody a každý má samozřejmě svá omezení. Při vybírání jednorázových rukavic pro vaši práci či potřebu byste měli brát v úvahu typy daných nebezpečí, požadovanou úroveň pohodlí a obratnosti, alergie, které by mohly vzniknout a nákladovou efektivnost každého materiálu.

srovnání latexových, nitrilových a vinylových rukavic

Latexové rukavice: Latexové rukavice jsou vyrobeny z latexu z přírodního kaučuku (NRL) a obsahují latexové proteiny. Mezi základní vlastnosti NRL patří vysoká úroveň pružnosti, odolnost vůči řadě chemikálií a vodotěsná bariéra pro ruce. Vzhledem k druhotnému pocitu kůže u latexových rukavic byly tradičně upřednostňovány v odvětví, které vyžadují vysoký stupeň obratnosti, jako jsou například lékařské prohlídky. Vzhledem k výskytu alergií na latex (nebo citlivosti typu I) se však mnoho pracovišť vzdaluje od latexových rukavic a směřuje k syntetickým možnostem, jako jsou nitrilové a vinylové rukavice.

Nitrilové rukavice: Nitrilové rukavice jsou rukavice ze syntetického kaučuku a jsou skvělou alternativou k latexu. Jsou obecně odolnější než většina ostatních jednorázových typů rukavic a chrání proti korozivnějším a nebezpečnějším chemikáliím než jejich protějšky z latexu a vinylu. Bývají méně elastické než latexové rukavice a nabízejí nižší úroveň obratnosti a citlivosti na dotek. Jak ale postupují výrobní procesy, nitrilové rukavice jsou v úrovni pohodlí a citlivosti na dotek stále srovnatelnější s latexem. Vzhledem k použitým surovinám a jejich výrobě jsou nitrilové rukavice často dražší než latexové i vinylové rukavice.

Vinylové rukavice: Přestože jsou vinylové rukavice obecně méně odolné než latexové i nitrilové rukavice, jsou vynikající alternativou k latexu, kde může vzniknout alergie. Jsou také bez chemických urychlovačů, což je činí vhodnými pro použití osobami s citlivostí typu I nebo typu IV. Protože jsou o něco méně elastické než latexové rukavice a jsou levnější než jejich alternativy, jsou také často upřednostňovány v prostředích, kde je vyžadováno pravidelné sundávání a nandvání rukavic.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení