S inkontinencí život nekončí

Životní cesta přináší i potíže, zvláště v pokročilém věku, i když ani to není pravidlem. Inkontinence se může vplížit do života dříve, než bychom čekali.

Možná máte podobné problémy a trápíte se, proč zrovna vy. Jen pro informaci, rozhodně v tom nejste sami, jen se o tomto problému moc nemluví. Inkontinence postihuje zhruba třetinu naší populace a rozhodně si nevybírá, kdy udeří, a přestože se zdá, že ženy trpí více, muži nezůstávají pozadu. V podstatě jde o samovolný únik moči, ale i stolice a rozhodně má více forem a příčin než jen stáří. V každém případě platí, že znepříjemňuje život a vyžaduje určitou hygienu.

Jaké jsou spouštěče tohoto problému?

Je jich mnoho, ale pojďme se podívat na ty nejčastější. Některé můžete ovlivnit, jiné zase budou vyžadovat jistou péči a případně i léčbu. Každopádně velkou pomocí jsou inkontinenční pomůcky, na které za určitých podmínek přispívají i zdravotní pojišťovny.

  • Oslabení svalů pánevního dna. V tomto případě se může jednat o skutečně pokročilý věk, ale také za tím může stát obezita, porod nebo dokonce i těžká a náročná práce. Nejčastější problémy u žen se objevují v době menopauzy.
  • Infekce močových cest se rozhodně nemusí vázat na pokročilý věk. Bakterie proniknou do močových cest a zde velmi nepříjemně vyvolají bolestivé procesy, s kterými může souviset i únik moči.
  • Zvětšená zbytnělá prostata zpomaluje průtok moči, což může způsobit inkontinenci, rovněž za tím může stát zánět prostaty.
  • Poúrazové stavy, kde došlo k poranění míchy nebo mozku, mohou skutečně ovlivnit schopnost ovládat močový měchýř nebo i vylučování stolice, což je velmi nepříjemné.
  • Roztroušená skleróza, mrtvice, Parkinsonova choroba a mnohé další mohou být spouštěči této nepříjemné záležitosti.

Ve všech těchto případech jsou skutečnou pomocí různé inkontinenční pomůcky. Někdy se jedná o pouze dočasný stav, ale problémy mohou být skutečně trvalé a nezvratné. Poté je jasné, že náklady na tyto pomůcky nejsou zrovna malé. Zvláště silnější inkontinence vyžaduje pravidelné nákupy kvalitních inkontinenční kalhotek, které se nosí pohodlně a jsou srovnatelné se spodním prádlem. Dále vložek, inkontinenčních podložek, ale také produktů na ošetření pokožky. Každý takový pacient má právo na finanční příspěvek od své zdravotní pojišťovny, což je velká pomoc v této nesnadné situaci.